Wyróżnienie medalem „Gloria Prasnensis Terrae” przyznane strażakowi st. sekc. Rafałowi Smolińskiemu!

starostwo p sz30 marca 2021 roku Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski po raz pierwszy przyznał medal zasług dla Ziemi Przasnyskiej „Gloria Prasnensis Terrae”. W pełni zasłużone wyróżnienie trafiło do rąk strażaka z Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu Rafała Smolińskiego, który wykazał się szczególną odwagą i bohaterstwem, ratując z pożaru 90-letnią kobietę podczas jednej z akcji ratunkowych pod koniec lutego bieżącego roku.

- To wspaniała, godna naśladowania postawa, która jest rzadko spotykana w dzisiejszych czasach. Ryzykowanie własnego zdrowia i życia po to, by ratować bezbronną osobę z płomieni to szlachetne zachowanie, które ciężko nagrodzić w odpowiedni sposób - powiedział starosta przed wręczeniem medalu. Podkreślił również, że zamysłem stworzenia orderu "Gloria Prasnensis Terrae" było uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych: z terenu naszego powiatu oraz dla naszego powiatu, czego Pan Rafał jest przykładem.

Jak poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu, st.sekc. Rafał Smoliński pełniąc służbę w dniu 28 lutego 2021 roku w podziale bojowym, został zadysponowany z pozostałymi strażakami zmiany służbowej jednostki ratowniczo-gaśniczej do pożaru mieszkania na 4 piętrze w budynku wielorodzinnym w Przasnyszu.

W chwili dojazdu na miejsce pożaru widoczne już były płomienie wychodzące przez okna mieszkania. Będący na miejscu świadkowie poinformowali, że w płonącym mieszkaniu przebywa ok. 90-letnia kobieta i nie można do niej dotrzeć z uwagi na płomienie i duże zadymienie. Po rozpoznaniu st. sekc. Rafał Smoliński otrzymał zadanie, aby przy zabezpieczeniu w prąd wody szybkiego natarcia oraz środki ochrony dróg oddechowych, udać się do płonącego mieszkania wraz z innym strażakiem z roty. Na wysokości 3 piętra zaklinował się w elementach konstrukcyjnych barierki wąż z wodą. st. sekc. Rafał Smoliński, mając wiedzę o przebywającej w mieszkaniu osobie bez wahania podjął decyzję o odstąpieniu od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne i postanowił odszukać poszkodowaną.

Z uwagi na fakt, że wychował się w jednym z sąsiednich bloków w mieszkaniu o takim samym rozkładzie pomieszczeń, mimo ograniczonej do minimum widoczności spowodowanej zadymieniem oraz rozwijającym się pożarem, poruszał się w nim sprawnie i szybko odnalazł poszkodowaną. Starsza kobieta, będąca pod wpływem stresu i zagrożenia trzymała się kurczowo klamki drzwi balkonowych, była owinięta firaną, stawiała opór i nie pozwalała się poruszyć.

Znajomość sposobów postępowania w podobnych sytuacjach, opanowanie i sprawność fizyczna strażaka pozwoliła na szybką i bezpieczną ewakuację kobiety na zewnątrz mieszkania. Strażak podczas ewakuacji osłaniał kobietę przed płomieniami własnym ciałem. Po przekazaniu poszkodowanej rocie medycznej strażak powrócił do swojej roty, kontynuując udział w działaniach gaśniczych.

Serdecznie gratulujemy!


Źródło artykułu i zdjęć: Krzysztof Bieńkowski - facebook, powiat przasnyski, eprzasnysz.

Wyróżnienie med...
Wyróżnienie medalem „Gloria Prasnensis Terrae” przyznane strażakowi st. sekc. Rafałowi Smolińskiemu!
Wyróżnienie med...
Wyróżnienie medalem „Gloria Prasnensis Terrae” przyznane strażakowi st. sekc. Rafałowi Smolińskiemu!
Wyróżnienie med...
Wyróżnienie medalem „Gloria Prasnensis Terrae” przyznane strażakowi st. sekc. Rafałowi Smolińskiemu!