Uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

KP PSP P sz 1W dniu 2 maja 2024 r. o godz. 08.00 na placu Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W apelu uczestniczyli: st.bryg. mgr inż. Jarosław Andruszkiewicz – Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Przasnyszu oraz zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej.

Podczas zmiany służbowej nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej. Następnie głos zabrał Z-ca Komendanta Powiatowego, który przybliżył historię polskich barw narodowych i podkreślił wagę propagowania wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

„ … Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Ustanowienie 2 maja dniem Święta Flagi nie jest przypadkowe. To właśnie tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, czym przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny świato­wej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga naro­dowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy też np. nad klasztorem na Monte Cassino... ”.


Opracował: Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Przasnyszu: kpt. Piotr Kuligowski.

Zdjęcia: asp. Rafał Sekuna.

Uroczysta zmian...
Uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Uroczysta zmian...
Uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej